Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
1. Korzystanie z programu
1.1. Jak poruszać się po rysunkach? Nie mieści się na moim ekranie!
Mozesz przesuwac swoje rysunki, zaciskajac lewy przycisk myszy w dowolnym pustym punkcie i w tym czasie przesuwajac sama mysz. Ponadto mozesz poruszac sie po rysunkach za pomoca strzalek na klawiaturze lub strzalek w prawym dolnym rogu ekranu.
1.2. Nie można narysować niczego poza ścianami. Gdzie jest wszystko inne?
Wszystkie narzędzia programu podzielone są na arkusze planowania, między którymi można się przełączać. Same narzędzia są zebrane w rozwijanym menu w lewym górnym rogu ekranu.
1.3. Jak nie stracić projektu, jeśli wyłączę komputer lub zamknę przeglądarkę?
Aby zapisac projekt, wystarczy zarejestrowac sie raz, po czym mozesz zapisac projekt na serwerze za pomoca ikony z dyskietka w lewym gornym rogu. Rejestracja jest calkowicie bezplatna i nie ma ograniczen w czasie.
1.4. Czy mogę pobrać program na swój komputer?
Niestety nie ma takiej możliwości. Planer istnieje tylko jako usługa online na naszej stronie internetowej, co pozwala na bieżąco aktualizować program, nie tworzyć wersji i przechowywać wszystkie rysunki w jednym formacie danych. Aby program działał popra
1.5. Zarejestrowany, ale nigdy nie otrzymał e-maila z potwierdzeniem. Co robić?
W takim przypadku po prostu napisz do nas prośbę na czacie pomocy technicznej, w ciągu jednego dnia ręcznie aktywujemy Twoje konto.
2. Rysowanie oryginalnego planu
2.1. Jak wypełnić podłogę bielą?
Aby to zrobić, musisz zamknąć wszystkie ściany (pojawi się białe wypełnienie obszaru), w przeciwnym razie program nie określi żądanej strefy jako oddzielnego pomieszczenia. A już na ścianach wstawiane są otwory drzwiowe lub okienne. Jeśli wypełnienie nie pojawia się - sprawdź, czy ściany/przegrody nachodzą na siebie - powinny przylegać, ale nie zachodzić
2.2. Czy można ustawić ściany z dokładnymi wymiarami, zamiast je rysować?
Mozesz narysowac sciane o dowolnej dlugosci, a nastepnie we wlasciwosciach tej sciany (klikajac ja prawym przyciskiem myszy) nadac jej dokladny rozmiar. Wymiary sa podane przez wartosci calkowite w centymetrach.
2.3. Jak usunąć ścianę lub zmienić jej parametry?
Wszelkie działania na ścianach (jak również na innych elementach na rysunkach) wykonuje się, klikając ten element prawym przyciskiem myszy. W odpowiedzi na kliknięcie pojawi się menu kontekstowe tego elementu, w którym możesz wykonać dowolne dostępne dla niego akcje.
2.4. Jak zmienic grubosc scian?
Aby ustawic grubosc - przed narysowaniem linii sciennej podaj wartosc w centymetrach w menu po lewej stronie. Grubosc jest podawana przez wartosci calkowite w centymetrach. Aby zmienic grubosc juz narysowanej sciany, kliknij prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe. W wyswietlonym menu mozesz ustawic wartosc bezposrednio lub, aby dokladniej kontrolowac zmiane, kliknij ikone "Dzialania-Dostosuj grubosc", ktora pozwala zwiekszyc lub zmniejszyc grubosc osobno po kazdej stronie sciany. Jesli nie masz tych opcji, prawdopodobnie pracujesz w projekcie utworzonym w starej wersji programu (2.2), w ktorym nie mozesz zmienic grubosci scian.
2.5. Jak ustawić wysokość ścian/sufitu?
Wysokosc sufitow jest ustawiana w programie na arkuszu Pokoje wraz z nazwami pokoi. Kliknij prawym przyciskiem myszy (lub kliknij dwukrotnie w lewo) znaki pytan na arkuszu, aby przypisac wraz z nazwa pokoju jego wysokosc. W obecnej wersji programu planujacego mozna okreslic tylko calkowita wysokosc wszystkich pomieszczen. Nie mozna ustawic wysokosci poszczegolnych scian i przegrod. Jednoczesnie na arkuszu sufitow mozna ustawic wartosc zwolnienia wykonczenia sufitu dla kazdego pomieszczenia osobno, w zaleznosci od rodzaju wykonczenia.
2.6. Jak ustawić rozmiar elementu w milimetrach?
Wszystkie wymiary w programie zawsze podawane są w centymetrach. Niestety w obecnej wersji planera nie da się ustawić ułamków centymetra ani zmienić jednostek miary.
2.7. Jak mogę ręcznie zmienić odległość, którą program podaje innemu?
W naszym planerze takiej możliwości nie ma, nie ma możliwości „przerwania” rozmiarów w programie.
2.8. Jak wstawić drzwi lub okno?
Okna znajdują się na pasku narzędzi arkusza planu źródłowego, drzwi znajdują się na pasku narzędzi arkusza planu źródłowego lub partycji (w zależności od tego, gdzie chcesz zainstalować drzwi). Aby zamontować otwór drzwiowy lub okie
2.9. Jak zmienić stronę otwierania drzwi?
Zainstaluj drzwi na górze ściany w odpowiednim miejscu, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe, które będzie miało ikonę obrotu. Wybierz żądany kierunek otwierania, naciskając go.
2.10. Jak zmienić rozmiar drzwi/okna?
Aby przesunąć otwory drzwiowe i okienne, a także zmienić ich rozmiar lub otwarcie, kliknij prawym przyciskiem myszy żądany otwór (dokładnie na arkuszu, na którym ten otwór został zainstalowany) i wybierz żądaną akcję w wyświetlonym menu kontekstowym. Jeśli prog
2.11. Jak dodać do planu partycje montowalne?
Należy pamiętać, że tylko oryginalne ściany, które zostały już wzniesione w Twoim mieszkaniu, powinny być odzwierciedlone na pierwotnym planie. Do rysowania nowo wzniesionych przegród istnieje osobny arkusz planowania „Przegrody”.
2.12. Czy mogę wgrać do programu zdjęcie mojej makiety?
Specjalnie w tym celu na arkuszu Plan źródłowy (na dole okna roboczego) dodaliśmy funkcję „Narysuj plan z obrazka”. Pobierz plan WIT, układ od dewelopera lub dowolny inny obraz, postępuj zgodnie z instrukcjami. Najważniejsze jest to, że twój układ powinien wskazywać obszar pomieszczeń lub wymiary ścian w cel
2.13. Czy w Twoim programie można narysować ściany półokrągłe?
Niestety w dzisiejszym harmonogramie nie ma takiej możliwości. Być może ta opcja pojawi się w przyszłych wersjach programu.
3. Rozmieszczenie mebli i gniazdek
3.1. Jak zmienić rozmiar mebli?
Dodając nowe elementy przed umieszczeniem ich na rysunku, możesz wprowadzić dokładny rozmiar w małym menu, które się pojawi. Podczas edycji już zainstalowanych elementów musisz wywołać menu kontekstowe, klikając prawym przyciskiem myszy, w którym możesz zmienić rozmiar.
3.2. Jak zmienić rozmiar mebli lub je obrócić?
Dodając nowe elementy przed umieszczeniem ich na rysunku, możesz wprowadzić dokładny rozmiar w małym menu, które się pojawi. Podczas edycji już zainstalowanych elementów, musisz wywołać menu kontekstowe, klikając prawym przyciskiem myszy, w którym możesz zmienić
3.3. Czy mogę dodać własny przedmiot do planów, jeśli nie ma go w narzędziach?
Nie mozesz dodawac dowolnych mebli, ale zawsze mozesz zglosic sie o pomoc techniczna z prosba o dodanie konkretnego mebla lub przedmiotu. Z reguly, jesli jest kilka takich samych zapytan, dodajemy odpowiedni element do paska narzedzi. Ale zawsze mozesz uzyc dowolnego odpowiedniego obiektu z katalogu, aby oznaczyc to, czego potrzebujesz i dodac do niego komentarz.
3.4. Jak ustawić wysokość gniazd od podłogi?
Wysokości gniazd i innych elementów wymagających takiego oznaczenia ustawia się poprzez menu kontekstowe. Umieść gniazdo we właściwym miejscu, a następnie kliknij je prawym przyciskiem myszy. W wyświetlonym menu określ wysokość wylotów.
4. Rysunki techniczne
4.1. Muszę dopasować do pokoju dwa rodzaje podłóg. Czy to możliwe?
Tak. Aby nalozyc kilka wykladzin podlogowych w tym samym pomieszczeniu, musisz podzielic ten pokoj na dwa za pomoca narzedzia do podzialu na strefy na arkuszu "wykladziny podlogowe". W rzeczywistosci w ten sposob dzielisz pokoj na dwa, nie rozdzielajac ich sciana. Podzial na strefy dziala tylko od sciany do sciany w linii prostej, niestety nie przewidziano innych metod podzialu na strefy.
4.2. Zmieniłem układ na planie partycji i wszystkie dekoracje zniknęły. Czemu?
Wszystkie arkusze techniczne są powiązane z pokojami, które tworzysz na pierwotnym planie i planie partycji. Jeśli zmienisz przynajmniej jedną ścianę podczas budowania planów, wszystkie informacje o poprzednim zestawie pomieszczeń zostaną usunięte. Dlatego najpierw ostatecznie zdecyduj o budowie pomieszczeń, a dopiero potem wypełnij karty techniczne.
4.3. Czy można ustawić konkretny rozmiar kafelka, aby pokazać jego układ?
Na planie podłogi płytki są tylko symbolem informującym pracowników, jaki rodzaj wykończenia należy zainstalować w danym miejscu. Nie możesz powiązać legendy z określonym wymiarem.
4.4. Co to jest podział na strefy i jak to działa? Dlaczego różne strefy na różnych arkuszach?
Narzedzie podzialu na strefy ma na celu rozgraniczenie pomieszczenia na strefy w celu pozniejszego obliczenia tych stref jako oddzielnych pomieszczen. Narzedzie moze byc uzywane tylko od sciany do sciany, dzielac pomieszczenie na dwie czesci, inne metody delimitacji nie sa obecnie przewidziane. Strefowanie na arkuszu Przegrody jest potrzebne do wyznaczenia poszczegolnych stref pomieszczen, ktorych nazwy mozna podac na arkuszu Pomieszczenia. Strefowanie podlog i sufitow, odpowiednio, oddzielne rodzaje stref w celu rozroznienia obszarow wykladzin podlogowych lub sufitowych.
4.5. Czy program zawiera gzymsy i podział na strefy (na przykład w celu wyznaczenia backsplash kuchni)?
Niestety ta funkcja nie zostala jeszcze zrealizowana w programie planujacym. Sa to jednak jedne z najczestszych prosb naszych uzytkownikow i na pewno dodamy te mozliwosci w przyszlosci. Jednoczesnie mozesz oznaczyc kolniez w 2D na arkuszu Wykonczenie scian, wybierajac odpowiedni element w podmenu "Kompleksowe wykonczenie scian". W 3D w tej chwili te ustawienia nie sa wyswietlane (dodamy wizualizacje w przyszlych aktualizacjach).
5. Wersja PRO programu
5.1. Czy istnieje wersja próbna PRO na jeden dzień?
Na razie takiej opcji nie ma w skali taryfowej. Wersja PRO jest podłączona przez 30, 99 lub 365 dni.
5.2. Czy moje pieniądze zostaną automatycznie pobrane na koniec bieżącego okresu licencji?
Nie, odnowienie odbywa się wyłącznie ręcznie. Nie przechowujemy danych karty i nie obciążamy automatycznie środków na koniec opłaconego okresu.
5.3. Czy nowe pozycje pojawią się w katalogu mebli po zakupie wersji PRO?
Żadne nowe pozycje nie zostaną dodane, ale te oznaczone znacznikiem „pro” staną się dostępne. Jeśli nie znalazłeś potrzebnego obiektu - napisz na czat pomocy technicznej, z wdzięcznością przyjmiemy Twoją prośbę i postaramy się wziąć ją pod uwagę przy planowaniu aktualizacji.
5.4. Jakie funkcje zapewnia wersja PRO?
Przede wszystkim jest to dostęp do obiektów i narzędzi oznaczonych znacznikiem „pro” w 2D, a także możliwość wgrania rysunków w formacie pdf, dostęp do sekcji „Wolumeny i nagrania” oraz „Szacunek”. Dodatkowo po zbudowaniu układu można zobaczyć jego wizualizację 3D oraz nałożyć tekstury z prezentowanego katalog
5.5. Jak wyglądają rysunki pobrane z Twojego programu do formatu PDF?
Podczas tworzenia staraliśmy się zapewnić, że po przesłaniu otrzymasz dokładnie to, co widzisz na ekranie. Podczas generowania pliku PDF w pobranym pliku pojawi się tylko standardowy stempel i ramka rysunku. Przykład rysunku można zobaczyć link
5.7. Czy rysunki utworzone w okresie aktywnej licencji PRO będą nadal dostępne po jej zakończeniu?
Tak, wszystkie rysunki i znajdujące się na nich elementy będą dostępne, nie ma ograniczeń co do ich przeglądania, użytkowania i okresu przechowywania, ale zniknie możliwość dodawania do rysunku nowych elementów "pro".
5.8. Chciałbym wyświetlić moje symbole i elementy na rysunku, czy mogę to zrobić w wersji PRO?
Tak, planista ma darmowe narzędzie do rysowania – „Narysuj element” – znajduje się w prawym dolnym rogu obszaru roboczego. Należy jednak pamiętać, że wynik rys
5.9. Jak nawigować w trybie 3D?
Aby obrócić kamerę wokół osi, użyj wciśni
5.10. Jak pobrać wizualizację 3D?
W trybie 3D ustaw kamerę pod żądanym kątem i wybierz „Zapisz obraz” na pasku narzędzi po lewej stronie - obraz zostanie zapisany w folderze pobierania Twojej przeglądarki.
5.11. Czy w swoim programie można narysować plan elektryczny?
Tak, w programie planujacym znajduje sie arkusz Elektryka, w ktorym za pomoca rysowania linii na rysunku, mozna wyznaczyc glowne linie elektryczne, za pomoca ktorych sa przeprowadzane obliczenia do zestawieniu materialow. Aby poprawnie obliczyc, trzeba zainstalowac skrzynke elektryczna, oswietlenie i punkty elektryczne - dlugosc kabla zostanie obliczona z uwzglednieniem podlaczenia do nich.
5.12. Jak działa narzędzie Przewód łączący na arkuszu Przełączniki?
Przewod polaczeniowy jest potrzebny do wizualizacji kolejnosci, w jakiej urzadzenia oswietleniowe sa polaczone ze soba w obwodzie i przeniesienia ich sterowania do okreslonego przelacznika. Aby sie polaczyc, wybierz narzedzie i kliknij kolejno na wlacznik i zrodlo swiatla - pomiedzy nimi pojawi sie linia polaczenia. Kilka zrodel swiatla mozna polaczyc w lancuch i podlaczyc do jednego przelacznika. Jesli przelacznik jest podwojny, to mozna do niego podlaczyc dwa takie obwody (lub tylko dwie rozne oprawy oswietleniowe). Przelaczniki przelotowe umozliwiaja sterowanie jednym zrodlem swiatla z roznych czesci pomieszczenia (np. sterowanie swiatlem w korytarzu za pomoca dwoch przelacznikow zainstalowanych na jego poczatku i koncu).
6. Dodatkowe funkcje
6.1. Jak wydrukować projekt lub zapisać go na komputerze?
Aby zapisać narysowane rysunki i móc je wydrukować, należy pobrać album pdf w odpowiedniej sekcji znajdującej się w lewym górnym rogu ekranu (ikona strzałki). Ta funkcja jest dostępna tylko dla użytkowników wersji PRO programu.
6.2. Ile razy mogę stworzyć album z rysunkami do druku?
Nie mamy żadnych ograniczeń co do liczby generacji albumów pdf.
6.3. Do czego służy profesjonalna wersja programu i co daje?
Planer w wersji PRO zapewnia wiele dodatkowych funkcji, przede wszystkim poza rysowaniem, w postaci osobnych narzędzi do wizualizacji rysunków 3D, kosztorysów, kalkulacji objętości i materiału filmowego, drukowania albumów pdf i wielu innych funkcji. Szczegółowy opis wszystkich możliwości znajdziesz na odpowiedniej stronie w witrynie.
6.4. W jakim programie można otworzyć pobrany plik .PLAN?
.plan to wylacznie wewnetrzny format programu planujacego, ulatwiajacy przechowywanie i wymiane danych miedzy uzytkownikami i urzadzeniami. Oznacza to, ze mozna go otworzyc tylko w programie planujacym, ladujac za pomoca ikony ze strzalka do nowego lub zastepujac stary projekt. Rowniez dzieki tej funkcji mozesz pobrac uklad, jesli z jakiegos powodu nie mozesz zapisac go na serwerze, aby pozniej miec mozliwosc pobrania go po nawiazaniu polaczenia.
6.5. Jak skopiować projekt?
Aby to zrobić, wywołaj menu projektu, klikając swój e-mail w lewym górnym rogu (musisz być zarejestrowany), gdzie będziesz musiał wybrać odpowiednią akcję.
6.6. Jak połączyć wszystkie dane projektu na jednym arkuszu?
Nie ma takiej możliwości, informacje na arkuszach są rozmieszczane ściśle zgodnie z ich przeznaczeniem, co jest zwyczajem w dokumentacji budowlanej.
6.7. Jak udostępnić projekt?
Jesli masz podlaczona wersje PRO, dla kazdego projektu dostepne sa linki do przegladania i edycji, ktore mozesz udostepnic innej osobie, w tym przypadku nie bedzie ona potrzebowac rejestracji do przegladania lub edycji - rysunek otworzy sie po prostu za pomoca bezposredniego linku. Aby uzyskac takie linki, musisz otworzyc menu projektow (klikajac wiadomosc e-mail w lewym gornym rogu) i kliknac ikone kola zebatego naprzeciwko zadanego projektu. Jesli nie masz wersji PRO - mozesz przeslac swoj projekt jako plik do pobrania w formacie .plan - aby go otworzyc, osoba, do ktorej przesylasz ten plik, musi byc zarejestrowana w programie planujacym. Plik jest przesylany do nowego lub starego projektu za pomoca ikony ze strzalka (funkcja " Pobierz plik .plan").
6.8. Jakimi klawiszami można sterować projektem z klawiatury?
Do dokładnego przesuwania mebli lub krawędzi ścian można użyć strzałek na klawiaturze - pozwoli to na przesunięcie obiektu lub markera z centymetrową dokładnością. Do kopiowania mebli